Climberiada*PL, koty Syberyjskie

 

 

In memoriam

 

O rasie

  Aż trudno sobie wyobrazić, że te piękne, puszyste, przyjacielskie zwierzęta pochodzą z dalekiej, mroźnej i mało przyjaznej człowiekowi Syberii. Trudno się więc dziwić, że w Rosji rasa ta jest bardzo rozpowszechniona. Mimo to system panujący przez niemal cały XX wiek w Rosji (były ZSRR) nie tolerował żadnych burżuazyjnych fanaberii, do których w czasach komunizmu zaliczano hodowlę kotów i dopiero polityczne przemiany transformacyjne, otwarcie się na Zachód, umożliwiły Rosjanom zaprezentowanie swojej narodowej wizytówki - kota syberyjskiego - całemu światu. Pierwszą organizacją, która dopuściła koty syberyjskie do zdobywania tytułów championów jako "pełnoprawną" rasę była amerykańska TICA i zrobiła to 1 maja 1997 roku. FIFe uczyniła to w styczniu 1998 roku. Do Polski koty syberyjskie dotarły w 1990 roku i od tej pory cieszą się coraz większą popularnością już nie tylko w kraju, ale również w Europie i na całym świecie.

  Jeśli szukasz dla siebie zwierzaka pełnego wdzięku i subtelności, kot syberyjski doskonale spełni twoje oczekiwania. Jest bardzo żywiołowy i przyjacielski. Jego zaufanie zdobywa się niełatwo. Kiedy jednak uda wzbudzić się jego zaufanie, można liczyć na prawdziwą, kocią przyjaźń.
Kot syberyjski jest doskonałym towarzyszem dla dzieci, ponieważ jest bardzo wyrozumiały, a wszelkie objawy czułości (niekoniecznie delikatne głaskanie) znosi bardzo cierpliwie. Poza tym jest ciekawski, choć daleko mu do wścibstwa. Każdą nową rzecz w mieszkaniu dokładnie ogląda i sprawdza. Nie trzeba się jednak obawiać, że rzecz, która mu się spodoba, zostanie zniszczona.
Koty syberyjskie nie są złośliwe i nie mają niszczycielskich zapędów. Bardzo szybko uczą się też czystości i dostosowują się do przyjętych w domu zasad.

  Pełną dojrzałość osiągają między 3-4 rokiem życia. Kotki są znacznie mniejsze od kocurów, których waga dochodzi do 7- 8 kg . Ciało kota syberyjskiego jest lekko wydłużone, mocno zbudowane, z dużymi łapami i charakterystycznymi pędzelkami włosów miedzy palcami. Podobne pędzelki wyrastają też z uszu, które powinny być lekko zaokrąglone na wierzchołkach i szeroko rozstawione. Duże, owalne, lekko skośne oczy o jednolitej barwie są niewątpliwie najpiękniejszym elementem każdego pyszczka. Futro kotów syberyjskich jest gęste i miękkie a pół długie włosy okrywowe przylegają do ciała chroniąc je przed zimnem. "Znakiem szczególnym" tej rasy są puchate portki na tylnych łapach, obfity "śliniak" na piersi i gęsto owłosiony długi ogon.
Futro kotów syberyjskich, choć gęste nie wymaga znacznych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczotkuje je się tylko przed pokazami i wystawami oraz w okresie linienia.
Według zapewnień amerykańskich alergologów, koty syberyjskie mogą przebywać w mieszkaniach osób o skłonnościach alergicznych


Nasze koty są żywione karmami firmy:

Copyright (c) 2008 Climberiada*PL - hodowla kotów Syberyjskich.       Wszelkie prawa zastrzeżone.       Projekt i wykonaie aviokdesign